$config[ads_header] not found

Obsah:

Anonim

Olympijské hry jsou již dlouho světovou oslavou sportu a soutěže. Je to také jedna z mála příležitostí pro sportovce představit divákům po celém světě dovednosti, sílu, vytrvalost, rychlost, obratnost a umění se zaměřením na četné sporty a události, které by jinak zůstaly pod radarem.

Tyto události sahají od nejasných - házená, závodní chůze, lukostřelba - po humorné - remorkér, střelba holubů, tandemová jízda na kole - až po naprosto bizarní. Není divu, že mnoho z těchto událostí zahrnuje zvířata.

Skijoring: Lyžování se zvířaty

Je známo, že skandinávské země berou sport lyžování vážně. Norští a švédští sportovci jsou tak dlouhodobě soutěžícími a mistry světa v celosvětových lyžařských soutěžích. To je navzdory řídké populaci málo přes 15 milionů lidí. Nemělo by tedy být překvapením, že stejný region nám přinesl skijoring, lyžařské soutěže psů.

Pes skijoring je soutěž, ve které běžecký lyžař dokončí stezku pomocí jednoho až tří špičáků. Lyžaři jsou vybaveni obvyklými lyžemi a hůlkami, spolu s postrojem připoutaným k tělu a připojeným k vodítkům týmu psů. Jezdecké lyžování sleduje stejnou myšlenku, až na to, že lyžař nosí pouze sadu lyží a visí na laně, protože kůň a jezdec vedou závodníka podél trati, podobně jako vodní lyžování. Ve Francii probíhaly soutěže bez jezdců, které se týkaly pouze lyžaře a koně.

Motorizované lyžování obvykle zahrnuje sněžný skútr nebo jiné malé motorové vozidlo, jako je motocykl. Existují případy, kdy byla terénní vozidla, jako je například vojenský nosič Bandvagn 206, použita k tažení celého týmu lyžařů nebo vojáků. V tomto scénáři lyžaři chytí a postaví se podél lana, aby vytvořili linii.

Skijoring je odvozen z norského slova skikjøring, což znamená jízdu na lyžích. Použití asistovaného běžeckého lyžování původně začalo jako způsob přepravy pro vojenské mise a postupem času rostlo jeho obliba. Na začátku 20. století byl tento sport uznán a zahrnoval nordické hry v letech 1901, 1905 a 1909.

V roce 1928 debutoval Skijoring jako demonstrační sport na zimních olympijských hrách v roce 1928. Zahajovací událost se konala v St. Moritz na zamrzlém jezeře a na koních neuváděla jezdce. Na hřišti také nebyly žádné skoky. Je ironií, že v soutěži dominoval Švýcar. Bylo to poprvé a naposledy, kdy byl sport součástí olympijských her.

Kabaddi: Hra Tag, Rugby a Survivor

Pocházel z tamilského slova „kai-pidi“, což znamená „držet se za ruce“, Kabaddi pocházel ze starověkého tamilského regionu Indie a postupem času vzrostl k popularitě v celé jižní Asii. V roce 1938 byl představen indické národní hry v Kalkatě a nakonec se rozšířil do Japonska. Japonci by vytvořili tým, který bude soutěžit na zahajovacím asijském mistrovství v Kabaddi v roce 1980.

Dobře, nyní ke zvláštní části. Soutěž se koná mezi dvěma nepřátelskými týmy složenými ze sedmi hráčů na každé straně. Cílem hry je, aby se každý hráč otočil, aby zaútočil na polovinu hřiště soupeřového týmu a označil co nejvíce svých obránců, než ustoupí na vlastní polovinu hřiště.

Nepřátelský tým hraje obranu tím, že se pokouší vytáhnout „lupiče“ tím, že ho napadne. Body jsou získány za každého hráče označeného. Nepřátelský tým získá bod za zastavení lupiče. Hráči, kteří jsou označeni nebo se s nimi potýká, jsou vyloučeni, ale mohou být „oživeni“ za každý bod, který jejich tým získal. A to vše musí být provedeno, zatímco útočník zpívá "kabaddi" jediným dechem.

Kabaddi byl představen mezinárodně na letních olympijských hrách 1936 v Berlíně.

Pigeon Racing

Během první světové války ozbrojené síly v Evropě získaly a vyškolily holuby, aby prováděly nebezpečné mise, jako je navigace na bojištích, aby poskytovaly naléhavé zprávy. To bylo možné o roky dříve náhlým vzestupem holubího závodu.

Holubi, kteří jsou chováni speciálně pro soutěž v závodech, se nazývají závodní homers. V polovině 19. století byla v Belgii zahájena praxe chovu holubů pro rychlost, vytrvalost a horlivou schopnost najít cestu domů poté, co hodiny skončily. Postupem času se chovatelé v západní Evropě a ve Spojených státech přihlašovali svým ptákům na závody, protože sport rostl v popularitě. Sport dokonce získal krátký okamžik uznání, když byl zařazen do letních olympijských her 1900 jako neoficiální událost.

Holubí závod spočívá v uvolnění účastníků, aby před návratem domů proletěli předem stanovenou vzdálenost. Nejrychlejší holub vyhrává. Jedna forma závodů s holubi, která se nazývá závod s jedním loftem, napodobuje tradiční závody tím, že ptáky vzlétají ze stejného výchozího bodu a vracejí se na stejné místo.

Stejně jako v dostihových a psích závodech je velká peněženka nebo sázka často uváděna jako cena pro majitele vítěze. To vedlo k některým stejným problémům, které často sužovaly soutěže tohoto druhu. Působivé holuby byly často vydraženy za velké částky peněz. Tyto holuby se často používají pro chovné účely a v několika případech byly ptákům podávány léky zvyšující výkon.

Drezura a trezor

Kromě koňských dostihů ukázala široká škála jezdeckých kategorií, že téměř všechny způsoby jízdy na koních lze proměnit v sportovní událost. Například je zde jízda na koni, nejlépe popsaná jako gymnastika na koni, kde je gymnastce nebo „vaulterovi“ uděleno skóre za provedení choreografické rutiny, která zahrnuje různé sesedání, stojky a letecké pohyby, jako jsou skoky, skoky a omílání - to vše na vrcholu kůň. Soutěže jednotlivců i týmů byly součástí letních olympijských her 1920 v Antverpách.

Quirkier je stále sportem drezury, což je podle Mezinárodní Mezinárodní jezdecké federace „nejvyšší vyjádření výcviku koní“, kde se očekává, že „kůň a jezdec předvedou z paměti řadu předem určených pohybů“. Ale pro všechny záměry a účely, řekněme to jen tím, co to je. Je to v podstatě tanec na koních. Jádro letních olympijských her od roku 1912, drezurní soutěže posuzují každého koně a jezdce podle jejich schopnosti provádět řadu pohybů nastavených na hudbu. Mezi taneční pohyby, na kterých je kůň testován, patří klavír nebo klusu na místě a Pirouette, koňská verze známého baletního tahu.

Horkovzdušné balóny

Věřte tomu nebo ne, horkovzdušný balón byl kdysi olympijským sportem. Nebyla to forma závodění, ale spíše série soutěží, kde účastníci testovali vzdálenost, délku trvání, nadmořskou výšku a v jednom případě museli létat svými balónky co nejblíže k terénu na zemi a poté se pokusili zasáhnout cíl upuštění váženého markeru. Jezdec, jehož značka byla nejblíže k cíli, byl vyhlášen vítězem.

První a jediná olympijská soutěž se konala na 1900 letních hrách v Paříži. Francouzům dominovali Francouzi, s leteckým průkopníkem Henrym de La Vaulxem nastavujícím světové rekordy pro vzdálenost a trvání.

Balóny nebyly na olympijských hrách v roce 1900 jedinými létajícími předměty. Kite létání také debutovalo jako demonstrační sport. 1900 her, které si pamatují naprostý počet a širokou škálu soutěží, dalo rekord celkem účastníkům a kategoriím, přičemž do celkového počtu 34 sportovních kategorií se zúčastnilo 58 731 sportovců.

Duch soutěže

Olympijské hry jsou často kritizovány za to, že během krátkého období několika týdnů zabalily závratné množství sportovních událostí. Ale v souladu s tématem umožňujícím sportovcům z celého světa předvést své talenty a dovednosti v široké škále kategorií, první představení sportovního světa nám ukázalo, že to, co je považováno za sport, nemá prakticky žádné limity.