$config[ads_header] not found

Kvalifikační systém formule 1 vysvětlen

Obsah:

Anonim

Po celá léta byla kvalifikace Formule 1 hodinová sezení, kdy všechny vozy běžely současně a nejrychlejší zaujala pozici pole, druhá nejrychlejší zaujala druhou pozici atd. Ale protože tam byl limit na kola a pneumatiky, nejrychlejší auta - jako Michael Schumacher ve svém Ferrari - nepůjde na trati až do posledních minut, pak zaujme nejvyšší pozice. Nebylo to moc podívané a vyžadovalo změnu předpisů.

Z jednoho přestřelky do druhého

Pro rok 2002 Mezinárodní automobilová federace, sportovní rozhodovací orgán, vytvořila kvalifikační systém dvouhodinovým jednokolovým přestřelkou, kde každý řidič absolvoval jedno načasované kolo sám. To se nakonec snížilo na jednu hodinu, ale stále se nepodařilo vzrušit, s výjimkou případů, kdy nejsilnější řidiči udělali chybu a způsobili smíšenou síť. Byly zapotřebí další vylepšení, ale brzy přišel nový nápad, který změnil formát a okořenil věci.

Vítězná formule je konečně nalezena

Konečně v roce 2006 Formule 1 přišla s oběma nejsložitějšími, ale zároveň i nejzajímavějšími systémy. Měl pouze jednu chybu, a to bylo to, že prvních 10 minut posledního sezení bylo utráceno s automobily, které nedělaly nic jiného než otočit kola, aby spálily palivo, než začala skutečná soutěž v několika posledních minutách. To bylo opraveno v roce 2008, kdy byla poslední relace změněna na 10 minut. Funguje to takto: V sobotu odpoledne ve 2:00 mají týmy hodinovou kvalifikační relaci rozdělenou do tří částí:

Q1: Prvních 20 minut (Q1) se všechny vozy společně na trati snaží nastavit nejrychlejší čas. Nejpomalejší sedm vozů je eliminováno a získává pozice na spodním roštu. Během tohoto krátkého časového období mohou řidiči absolvovat tolik kol, kolik chtějí.

Q2: Od 2:27 do 2:42 zbývá 15 zbývajících vozů další kolo, jejich předchozí časy na kolo byly zrušeny. Nejpomalejších pět vozů je eliminováno a zaujmou pozice v mřížce 11 až 15. Zbývající řidiči postupují až do top 10, kde se rozhoduje o umístění pole.

Q3: Od 2:50 do 3:00 bojuje 10 posledních vozů o pozici pole nebo místo č. 1 na startovním roštu a nekvalifikují se méně než 10.. Auta dokončují četná kola kolejí, obvykle dokončují dvě jízdy během 10 minut před rozhodnutím o konečné mřížce.

Pokud se auto pokazí a zastaví na okruhu nebo je-li zatlačeno zpět do boxové uličky traťovými komisaři nebo členy týmu, nemůže se ani on, ani jeho řidič zúčastnit další kvalifikace a závod zahájí, kdekoli skončí v kvalifikaci výsledek, pokud nebudou následně uplatněny sankce.

Divoký a šílený čas

Tento nový systém udělal kvalifikaci do tří samostatných, vzrušujících událostí. Také to vyvolalo větší kontroverzi, protože řidiči si často stěžovali, že byli blokováni jinými řidiči, kvůli občas celé síti, která je na trati. Vyrábělo více show pro diváky, kteří viděli najednou lapovat stopy několika aut, ale také produkovali tišší okamžiky, kdy nikdo nebude venku - obvykle na začátku Q2.

UPDATE - Když F1 vyzkoušel změnu

F1 se pokusil otravovat věci pro sezónu 2016, odklonil se od velmi oblíbeného knock-out formátu diskutovaného výše a vydal se na eliminační styl, kde každých 90 sekund řidič vypadl. Stále probíhaly tři sezení, ale časování se změnilo a do Q3 se dostalo pouze osm řidičů.

Bylo to velmi nepopulární u fanoušků, řidičů a týmů, kteří všichni požadovali, aby se starý formát vrátil. Po dvou závodech s eliminačním stylem byl tento koš nashromážděn a starý systém se vrátil.