$config[ads_header] not found

1936 Přehled událostí ženských olympijských her

Obsah:

Anonim

Dámské atletické atletky na olympijských hrách v roce 1936 soutěžily ve stejných šesti událostech jako na 1932 hrách. Na závěrečných olympijských hrách před druhou světovou válkou, které se konaly v Berlíně, získaly hostitelské Němce dvě zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile, zatímco americké ženy vyhrály dvě události.

100 metrů

Americká Helen Stephens udělala první známku v soutěži 100 metrů žen vyhráním druhého čtvrtfinále za 11, 4 sekundy. Její čas byl uvnitř existujícího světového rekordu, ale 2, 9 metry za sekundu zadní vítr ji nezpůsobilý k úvahám o světovém rekordu. Podruhé překonala světovou známku a za 11, 5 sekundy vyhrála svůj semifinále, ale vítr 2, 4 mil / h ji opět zabránil přepisovat knihy rekordů. Konzistentní Stephens pak ve finále běžel 11, 5, podporovaný větrem 3, 5 mph. Znovu zmeškala světovou značku, ale získala olympijskou zlatou medaili. Stanislawa Walasiewicz - zlatá medaile z roku 1932, zvedla USA, ale znovu se ucházela o své rodné Polsko - na druhém místě, zatímco německá Kathe Krauss byla třetí.

80metrové překážky

American Simone Schaller a Velká Británie Violet Webb byly nejrychlejšími ženami v 80 metrů překážek, na 11, 8 sekundy za kus. Neobvykle se však žádná žena nekvalifikovala do finále, protože Webb skončil v prvním semifinále na pátém místě (pouze první tři se kvalifikovali do finále), zatímco Schaller se umístil na čtvrtém místě v druhém semifinále. Italská Ondina Valla byla nejrychlejší semifinalistka a skončila ve větru za 11, 6 sekundy. Valla pak předklonila tři konkurenty, aby zvítězila ve finále, ve kterém byly všem čtyřem ženám přiděleny oficiální čas 11, 7. Poté, co úředníci prohlédli fotografie cíle, získala německá Anni Steuer stříbrnou medaili, zatímco kanadská Betty Taylor získala bronz.

Relé 4 x 100 metrů

Německo bylo upřednostněno vyhrát štafetu osamělých žen a prokázalo svou schopnost překonáním světového rekordu v druhé kvalifikační jízdě a vítězství v závodu za 46, 4 sekundy. Spojené státy vyhrály zahajovací jízdu v 47.1. Němci vedli ve finále tři nohy, ale neštěstí obušku na poslední noze je vyloučilo ze soutěže. Američané využili této chyby k získání zlaté medaile a překročili hranici 46, 9 sekundy. Velká Británie byla druhá a Kanada třetí. Harriet Bland provozovala úvodní etapu pro USA, následovala Annette Rogersová, jediná pozdržba vítězného amerického týmu 4 x 100 z olympijských her 1932. Stephens rozběhla kotevní nohu, aby získala druhou zlatou medaili her. Velkým příběhem pro USA však byla Betty Robinson, zlatá medaile z roku 1928 v rovné 100. Robinson byl vážně zraněn při letecké havárii v roce 1931 a nemohl se už déle přikrčit ke startu 100 metrů. Stále však mohla sprintovat a získala druhou olympijskou zlatou medaili spuštěním třetí etapy štafety 4 x 100.

Skok vysoký

Pouze tři ze 17 závodníků s vysokým skokem vyčistili 1, 60 metrů (5 stop, 3 palce). Velká Británie Dorothy Odamová byla jediná, která tak učinila na svůj první pokus, a podle moderních pravidel spočítání by získala zlatou medaili. Podle pravidel z roku 1936 však tyto tři ženy musely soutěžit ve skoku, poté co žádná nemohla vyčistit další výšku. Ve skoku off dosáhl Odam opět 1, 60, ale bylo to dobré jen pro stříbrnou medaili, když maďarský Ibolya Csak vyčistil 1, 62 / 5-3¾. Německá Elfriede Kaun získala stříbrnou medaili.

Discus Throw

Třináct vrhačů bylo vyřazeno po třech kolech, přičemž šest nejlepších zůstalo se třemi dalšími hody. O medailích však bylo rozhodnuto již v prvním kole. Vládnoucí držitel světového rekordu Gisela Mauermayer z Německa rozpoutal úvodní hod, který měří 47, 63 / 156-3 a který se postavil, aby získal zlatou medaili. Po prvním kole stál na druhém a třetím místě Jadwiga Wajs z Polska - bronzový medailista z roku 1932 - a německá Paula Mollenhauer. Ačkoli se obě vylepšily v pozdějších kolech, pořadí medailí zůstalo po celou dobu soutěže stejné.

Oštěp

Stejně jako v diskuzi byly po třech kolech oštěpů vyloučeny všechny kromě šesti žen - z pole 14 -. Na čtvrté kolo vedl bronzový medailista z roku 1932 Tilly Fleischer, následovala německá Luise Kruger a polská Maria Kwasniewska. Pouze Fleischer se v posledních třech kolech zlepšil a zlato dostal s hodem 45, 18 / 148-2 v 5. kole. Kruger a Kwasniewska se drželi stříbrných a bronzových medailí.